SMC Diode Solutions 303CMQ080
303CMQ080
Part No.:
303CMQ080
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
PRM4
Datasheet:
ShinYua303CMQ080.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 80V 150A PRM4
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
80 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
150A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
910 mV @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
4.5 mA @ 80 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 175°C