Bourns Inc. 3057Y-1-102
3057Y-1-102
Part No.:
3057Y-1-102
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
ShinYua3057Y-1-102.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN SIDE
Packaging:
Tube
Series:
Trimpot® 3057 - Sealed
ProductStatus:
Active
Resistance:
1 kOhms
Power(Watts):
1W
Tolerance:
±5%
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
NumberofTurns:
22
AdjustmentType:
Side Adjustment
ResistiveMaterial:
Wirewound
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
PC Pins
Category:
Trimmer Potentiometers
Datasheet:
ShinYua3057Y-1-102.pdf
1. How to order 3057Y-1-102 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 3057Y-1-102 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3057Y-1-102?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3057Y-1-102.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3057L-1-202 3057Y-1-500 3057Y-1-503 3057Y-1-103 3057Y-1-102
Part Number 3057L-1-202 3057Y-1-500 3057Y-1-503 3057Y-1-103 3057Y-1-102
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms
Power(Watts) 1W 1W 1W 1W 1W
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
TemperatureCoefficient ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C