Bourns Inc. 3540S-1-502L
3540S-1-502L
Part No.:
3540S-1-502L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
ShinYua3540S-1-502L.pdf
Description:
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Packaging:
Tray
Series:
3540
ProductStatus:
Active
Resistance(Ohms):
5k
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
2W
BuiltinSwitch:
None
NumberofTurns:
10
Features:
Taper:
Linear
NumberofGangs:
1
AdjustmentType:
User Defined
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
Rotation:
3600°
ResistiveMaterial:
Wirewound
TerminationStyle:
Solder Lug
ActuatorType:
Slotted
ActuatorLength:
0.812 (20.63mm)
ActuatorDiameter:
0.2497 (6.34mm)
BushingThread:
Category:
Datasheet:
ShinYua3540S-1-502L.pdf
1. How to order 3540S-1-502L on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 3540S-1-502L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3540S-1-502L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3540S-1-502L.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3540S-1-502L 3540S-1-102L 3540S-1-103L 3540S-1-201L 3540S-1-101L
Part Number 3540S-1-502L 3540S-1-102L 3540S-1-103L 3540S-1-201L 3540S-1-101L
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series 3540 3540 3540 3540 3540
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance(Ohms) 5k 5k 5k 5k 5k
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 2W 2W 2W 2W 2W
BuiltinSwitch None None None None None
NumberofTurns 10 10 10 10 10
Features - - - - -
Taper Linear Linear Linear Linear Linear
NumberofGangs 1 1 1 1 1
AdjustmentType User Defined User Defined User Defined User Defined User Defined
TemperatureCoefficient ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C
Rotation 3600° 3600° 3600° 3600° 3600°
ResistiveMaterial Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
TerminationStyle Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug
ActuatorType Slotted Slotted Slotted Slotted Slotted
ActuatorLength 0.812 (20.63mm) 0.812 (20.63mm) 0.812 (20.63mm) 0.812 (20.63mm) 0.812 (20.63mm)
ActuatorDiameter 0.2497 (6.34mm) 0.2497 (6.34mm) 0.2497 (6.34mm) 0.2497 (6.34mm) 0.2497 (6.34mm)