Rubycon 35ZT180M8X20
35ZT180M8X20
Part No.:
35ZT180M8X20
Datasheet:
ShinYua35ZT180M8X20.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZT
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
437.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.25 A @ 100 kHz
Impedance:
54 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)