Bourns Inc. 3682S-1-502L
3682S-1-502L
Part No.:
3682S-1-502L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Value Display Potentiometers
Package:
Datasheet:
ShinYua3682S-1-502L.pdf
Description:
VALUE DISPLAY POT 5K 2W PNL MT
Packaging:
Bulk
Series:
3680
ProductStatus:
Active
Resistance:
5 kOhms
Power(Watts):
2 W
Tolerance:
±3%
AdjustmentType:
Push Button
NumberofCharacters:
2
MountingType:
Panel Mount
Size/Dimension:
Square - 1.050 L x 0.930 W x 1.050 H (26.67mm x 23.62mm x 26.67mm)