Signal Transformer 40-225-LPI
40-225-LPI
Part No.:
40-225-LPI
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYua40-225-LPI.pdf
Description:
PWR XFMR SEMI-TORO 9VA TH
Packaging:
Box
Series:
LPI
ProductStatus:
Active
Type:
Semi-Toroidal
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 20V, Series 40V
Current-Output(Max):
Parallel 450mA, Series 225mA
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
9VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
60.20mm L x 42.10mm W
Height-Seated(Max):
27.40mm
Voltage-Isolation:
4000Vrms
Category:
Power Transformers
Datasheet:
ShinYua40-225-LPI.pdf
1. How to order 40-225-LPI on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 40-225-LPI price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 40-225-LPI?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 40-225-LPI.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 40-225-LPI pin diagram, 40-225-LPI datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 230-25-LPI 30-300-LPI 16-350-LPI 40-225-LPI 56-160-LPI
Part Number 230-25-LPI 30-300-LPI 16-350-LPI 40-225-LPI 56-160-LPI
Packaging Box Box Box Box Box
Series LPI LPI LPI LPI LPI
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Semi-Toroidal Semi-Toroidal Semi-Toroidal Semi-Toroidal Semi-Toroidal
Voltage-Primary 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad) Parallel 20V, Series 40V Parallel 20V, Series 40V Parallel 20V, Series 40V Parallel 20V, Series 40V Parallel 20V, Series 40V
Current-Output(Max) Parallel 450mA, Series 225mA Parallel 450mA, Series 225mA Parallel 450mA, Series 225mA Parallel 450mA, Series 225mA Parallel 450mA, Series 225mA
PrimaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
SecondaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
CenterTap No No No No No
Power-Max 9VA 9VA 9VA 9VA 9VA
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
TerminationStyle PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
Size/Dimension 60.20mm L x 42.10mm W 60.20mm L x 42.10mm W 60.20mm L x 42.10mm W 60.20mm L x 42.10mm W 60.20mm L x 42.10mm W
Height-Seated(Max) 27.40mm 27.40mm 27.40mm 27.40mm 27.40mm