SMC Diode Solutions 403CMQ100
403CMQ100
Part No.:
403CMQ100
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
PRM4
Datasheet:
ShinYua403CMQ100.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V PRM4
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
830 mV @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
6 mA @ 100 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 175°C