Ohmite 40F1R62E
40F1R62E
Part No.:
40F1R62E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua40F1R62E.pdf
Description:
RES 1.62 OHM 1% 10W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
40
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.62 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Features:
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.406 Dia x 1.902 L (10.30mm x 48.30mm)