Ohmite 40J100KE
40J100KE
Part No.:
40J100KE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua40J100KE.pdf
Description:
RES 100K OHM 5% 10W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
40
ProductStatus:
Active
Resistance:
100 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Features:
TemperatureCoefficient:
±20ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.406 Dia x 1.902 L (10.30mm x 48.30mm)