TE Connectivity Corcom Filters 42BCF10R
42BCF10R
Part No.:
42BCF10R
Manufacturer:
TE Connectivity Corcom Filters
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
ShinYua42BCF10R.pdf
Description:
LINE FILTER 42A CHASSIS MOUNT
Packaging:
Box
Series:
BCFXR
ProductStatus:
Active
FilterType:
Three Phase (Delta)
Configuration:
Two Stage
Voltage-RatedDC:
Voltage-RatedAC:
Voltage-RatedAC(PhasetoGround/Neutral):
277 V
Voltage-RatedAC(PhasetoPhase):
480 V
Current:
42 A
Frequency-Operating:
50/60Hz
Applications:
General Purpose
ApprovalAgency:
CSA, UR, VDE
OperatingTemperature:
-10°C ~ 50°C
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Terminal Block
Category:
Power Line Filter Modules
Datasheet:
ShinYua42BCF10R.pdf
1. How to order 42BCF10R on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 42BCF10R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 42BCF10R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 42BCF10R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 42BCF10R pin diagram, 42BCF10R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 30BCF10R 16BCF6R 42BCF10R 100BCF10R 7BCF6R
Part Number 30BCF10R 16BCF6R 42BCF10R 100BCF10R 7BCF6R
Packaging Box Box Box Box Box
Series BCFXR BCFXR BCFXR BCFXR BCFXR
ProductStatus Active Active Active Active Active
Configuration Two Stage Two Stage Two Stage Two Stage Two Stage
Voltage-RatedDC - - - - -
Voltage-RatedAC - - - - -
Voltage-RatedAC(PhasetoGround/Neutral) 277 V 277 V 277 V 277 V 277 V
Voltage-RatedAC(PhasetoPhase) 480 V 480 V 480 V 480 V 480 V
Current 42 A 42 A 42 A 42 A 42 A
Frequency-Operating 50/60Hz 50/60Hz 50/60Hz 50/60Hz 50/60Hz
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
ApprovalAgency CSA, UR, VDE CSA, UR, VDE CSA, UR, VDE CSA, UR, VDE CSA, UR, VDE
OperatingTemperature -10°C ~ 50°C -10°C ~ 50°C -10°C ~ 50°C -10°C ~ 50°C -10°C ~ 50°C