TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0112-16-9
44A0112-16-9
Part No.:
44A0112-16-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
44A0112-16-9.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 16AWG WHT
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0112
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Polyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.072 (1.83mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.0030 (0.076mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C
JacketColor:
White
Ratings:
Category:
Datasheet:
ShinYua44A0112-16-9.pdf
1. How to order 44A0112-16-9 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 44A0112-16-9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 44A0112-16-9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 44A0112-16-9.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 44A0112-24-9CS3184 44A0112-20-9CS3184 44A0112-16-9
Part Number 44A0112-24-9CS3184 44A0112-20-9CS3184 44A0112-16-9
Packaging Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Active Active Active
CableType Hook-Up, Dual Wall Hook-Up, Dual Wall Hook-Up, Dual Wall
WireGauge 16 AWG 16 AWG 16 AWG
ConductorStrand 19/29 19/29 19/29
ConductorMaterial Copper, Silver Coated Copper, Silver Coated Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Diameter 0.072 (1.83mm) 0.072 (1.83mm) 0.072 (1.83mm)
Jacket(Insulation)Thickness 0.0030 (0.076mm) 0.0030 (0.076mm) 0.0030 (0.076mm)
Length - - -
Voltage 600V 600V 600V
OperatingTemperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C