TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 44A3111-16-9
44A3111-16-9
Part No.:
44A3111-16-9
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua44A3111-16-9.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 600V WHITE
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A1112
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
Jacket(Insulation)Material:
Polyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.135 (3.43mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.006 (0.15mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C
JacketColor:
White
Ratings:
Category:
Datasheet:
ShinYua44A3111-16-9.pdf
1. How to order 44A3111-16-9 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 44A3111-16-9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 44A3111-16-9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 44A3111-16-9.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 44A1112-24-9-9-MX 44A3111-16-9
Part Number 44A1112-24-9-9-MX 44A3111-16-9
Packaging Bulk Bulk
Series MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A1112 MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A1112
ProductStatus Active Active
CableType Hook-Up Hook-Up
WireGauge 16 AWG 16 AWG
ConductorStrand 19/29 19/29
ConductorMaterial Copper, Tinned Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material Polyvinyl Fluoride (PVF) Polyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket(Insulation)Diameter 0.135 (3.43mm) 0.135 (3.43mm)
Jacket(Insulation)Thickness 0.006 (0.15mm) 0.006 (0.15mm)
Length - -
Voltage 600V 600V
OperatingTemperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C