Knowles Novacap 4540B102K602LE
4540B102K602LE
Part No.:
4540B102K602LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua4540B102K602LE.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 6KV X7R RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
6000V (6kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.598 L x 0.402 W (15.20mm x 10.20mm)
Height-Seated(Max):
0.676 (17.18mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.480 (12.20mm)