Knowles Novacap 4540N121J103LE
4540N121J103LE
Part No.:
4540N121J103LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua4540N121J103LE.pdf
Description:
CAP CER 120PF 10KV C0G/NP0 RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
120 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
10000V (10kV)
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.598 L x 0.402 W (15.20mm x 10.20mm)
Height-Seated(Max):
0.676 (17.18mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.480 (12.20mm)