Rubycon 50RXF2200MEFC18X30
50RXF2200MEFC18X30
Part No.:
50RXF2200MEFC18X30
Datasheet:
ShinYua50RXF2200MEFC18X30.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Series:
RXF
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
24mOhm
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.331 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.33 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYua50RXF2200MEFC18X30.pdf
1. How to order 50RXF2200MEFC18X30 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 50RXF2200MEFC18X30 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 50RXF2200MEFC18X30?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 25RXF7500MEFC18X30 35RXF4300MEFC18X30 50RXF2200MEFC18X30
Part Number 25RXF7500MEFC18X30 35RXF4300MEFC18X30 50RXF2200MEFC18X30
Manufacturer Rubycon Rubycon Rubycon
Packaging Bulk Bulk Bulk
Series RXF RXF RXF
ProductStatus Active Active Active
Capacitance 2200 µF 2200 µF 2200 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 50 V 50 V 50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 24mOhm 24mOhm 24mOhm
Lifetime@Temp 3000 Hrs @ 125°C 3000 Hrs @ 125°C 3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 2.331 A @ 120 Hz 2.331 A @ 120 Hz 2.331 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 3.33 A @ 100 kHz 3.33 A @ 100 kHz 3.33 A @ 100 kHz
Impedance - - -
LeadSpacing 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm)
Size/Dimension 0.709 Dia (18.00mm) 0.709 Dia (18.00mm) 0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm)