Knowles Novacap 5550B103K802LE
5550B103K802LE
Part No.:
5550B103K802LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua5550B103K802LE.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 8KV X7R RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
8000V (8kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.700 L x 0.402 W (17.78mm x 10.20mm)
Height-Seated(Max):
0.775 (19.68mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.580 (14.73mm)