Knowles Novacap 5550B152K602LE
5550B152K602LE
Part No.:
5550B152K602LE
Datasheet:
ShinYua5550B152K602LE.pdf
Description:
CAP CER 1500PF 6KV X7R RAD
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
6000V (6kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.700 L x 0.402 W (17.78mm x 10.20mm)
Height-Seated(Max):
0.775 (19.68mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.580 (14.73mm)