TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-14-0
55A0111-14-0
Part No.:
55A0111-14-0
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55A0111-14-0.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 1=1FT
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
14 AWG
ConductorStrand:
19/27
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.085 (2.16mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C
JacketColor:
Black
Ratings:
Category:
Datasheet:
ShinYua55A0111-14-0.pdf
1. How to order 55A0111-14-0 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 55A0111-14-0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 55A0111-14-0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 55A0111-14-0.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 55A0111-22-9 55A0111-26-9 55A0111-14-5 55A0111-14-0 55A0111-12-1
Part Number 55A0111-22-9 55A0111-26-9 55A0111-14-5 55A0111-14-0 55A0111-12-1
ProductStatus Active Active Active Active Active
CableType Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up
WireGauge 14 AWG 14 AWG 14 AWG 14 AWG 14 AWG
ConductorStrand 19/27 19/27 19/27 19/27 19/27
ConductorMaterial Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Diameter 0.085 (2.16mm) 0.085 (2.16mm) 0.085 (2.16mm) 0.085 (2.16mm) 0.085 (2.16mm)
Voltage 600V 600V 600V 600V 600V
OperatingTemperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C