TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-16-1
55A0111-16-1
Part No.:
55A0111-16-1
Datasheet:
ShinYua55A0111-16-1.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 1'
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
Jacket(Insulation)Diameter:
0.068 (1.73mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
Length:
1.00' (0.30m)
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C