TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-30-6
55A0111-30-6
Part No.:
55A0111-30-6
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55A0111-30-6.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 30AWG 600V BLUE
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
30 AWG
ConductorStrand:
7/38
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.024 (0.61mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C