TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0112-10-3
55A0112-10-3
Part No.:
55A0112-10-3
Datasheet:
ShinYua55A0112-10-3.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 10AWG 600V ORANGE
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0112
WireGauge:
10 AWG
ConductorStrand:
37/26
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.128 (3.25mm)
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C