TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0112-16-0
55A0112-16-0
Part No.:
55A0112-16-0
Datasheet:
ShinYua55A0112-16-0.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 600V BLACK
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
Jacket(Insulation)Diameter:
0.068 (1.73mm)
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C