TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0112-24-7
55A0112-24-7
Part No.:
55A0112-24-7
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55A0112-24-7.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 24AWG 600V VIOLET
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0112
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
24 AWG
ConductorStrand:
19/36
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.037 (0.94mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C