TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0114-28-9
55A0114-28-9
Part No.:
55A0114-28-9
Datasheet:
ShinYua55A0114-28-9.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 28AWG 600V WHITE
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0114
WireGauge:
28 AWG
ConductorStrand:
7/36
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.027 (0.69mm)
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 200°C