TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0814-22-98
55A0814-22-98
Part No.:
55A0814-22-98
Datasheet:
ShinYua55A0814-22-98.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 22AWG WHT/GRY
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0814
WireGauge:
22 AWG
ConductorStrand:
19/34
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.050 (1.27mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.009 (0.23mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 200°C