TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0814-24-2
55A0814-24-2
Part No.:
55A0814-24-2
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55A0814-24-2.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 24AWG RED
Packaging:
Bulk
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0814
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
24 AWG
ConductorStrand:
19/36
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.037 (0.94mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 200°C
JacketColor:
Red
Ratings:
Category:
Datasheet:
ShinYua55A0814-24-2.pdf
1. How to order 55A0814-24-2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 55A0814-24-2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 55A0814-24-2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 55A0814-24-2.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 55A0814-24-2 55A0814-24-4 55A0814-24-1 55A0814-24-6 55A0814-26-96
Part Number 55A0814-24-2 55A0814-24-4 55A0814-24-1 55A0814-24-6 55A0814-26-96
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Active Active Active Active Active
WireGauge 24 AWG 24 AWG 24 AWG 24 AWG 24 AWG
ConductorStrand 19/36 19/36 19/36 19/36 19/36
Jacket(Insulation)Diameter 0.037 (0.94mm) 0.037 (0.94mm) 0.037 (0.94mm) 0.037 (0.94mm) 0.037 (0.94mm)
Length - - - - -
Voltage 600V 600V 600V 600V 600V
OperatingTemperature -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C