TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0814-26-93
55A0814-26-93
Part No.:
55A0814-26-93
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYua55A0814-26-93.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 26AWG WHT/ORG
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0814
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
26 AWG
ConductorStrand:
19/38
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.040 (1.02mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.009 (0.23mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 200°C