TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 55PC0213-10-4CS2710
55PC0213-10-4CS2710
Part No.:
55PC0213-10-4CS2710
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Datasheet:
ShinYua55PC0213-10-4CS2710.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 10AWG 600V YELLOW
Series:
MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55PC0213
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
10 AWG
ConductorStrand:
37/26
ConductorMaterial:
Copper, Nickel Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.129 (3.28mm)
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 200°C
JacketColor:
Yellow
Ratings:
Datasheet:
ShinYua55PC0213-10-4CS2710.pdf
1. How to order 55PC0213-10-4CS2710 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 55PC0213-10-4CS2710 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 55PC0213-10-4CS2710?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 55PC0213-12-4CS2710 55PC0213-10-4CS2710 55PC0213-8-9 55PC0213-8-9CS2861 55PC0213-8-9CS2710
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Active Active Active Active Active
CableType Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up
WireGauge 10 AWG 10 AWG 10 AWG 10 AWG 10 AWG
ConductorStrand 37/26 37/26 37/26 37/26 37/26
Jacket(Insulation)Diameter 0.129 (3.28mm) 0.129 (3.28mm) 0.129 (3.28mm) 0.129 (3.28mm) 0.129 (3.28mm)
Length - - - - -
Voltage 600V 600V 600V 600V 600V
OperatingTemperature -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C