Vishay Sprague 592D476X9010R2T15H
592D476X9010R2T15H
Part No.:
592D476X9010R2T15H
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
ShinYua592D476X9010R2T15H.pdf
Description:
CAP TANT 47UF 10% 10V 2824
  • Related Categories
Package/Case:
2824 (7260 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TANTAMOUNT®, 592D
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
200mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.283 L x 0.236 W (7.20mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.059 (1.50mm)