Vishay Sprague 595D156X0016B4T
595D156X0016B4T
Part No.:
595D156X0016B4T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1611 (4028 Metric)
Datasheet:
ShinYua595D156X0016B4T.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 20% 16V 1611
  • Related Categories
Package/Case:
1611 (4028 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TANTAMOUNT®, 595D
ProductStatus:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
750mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.157 L x 0.110 W (4.00mm x 2.80mm)
Height-Seated(Max):
0.087 (2.20mm)