Vishay Sprague 597D336X0063Z2T
597D336X0063Z2T
Part No.:
597D336X0063Z2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
3024 (7660 Metric)
Datasheet:
ShinYua597D336X0063Z2T.pdf
Description:
CAP TANT 33UF 20% 63V 3024
  • Related Categories
Package/Case:
3024 (7660 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TANTAMOUNT®, 597D
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
500mOhm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 125°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.299 L x 0.236 W (7.60mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.252 (6.40mm)