Vishay Sprague 597D687X96R3E2T
597D687X96R3E2T
Part No.:
597D687X96R3E2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYua597D687X96R3E2T.pdf
Description:
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TANTAMOUNT®, 597D
ProductStatus:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
6.3 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
25mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.299 L x 0.173 W (7.60mm x 4.40mm)
Height-Seated(Max):
0.173 (4.40mm)