Ohmite 604HR025
604HR025
Part No.:
604HR025
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYua604HR025.pdf
Description:
RES 0.025 OHM 3% 3/8W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
60
ProductStatus:
Obsolete
Resistance:
25 mOhms
Tolerance:
±3%
Power(Watts):
0.375W, 3/8W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
TemperatureCoefficient:
OperatingTemperature:
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.250 L (6.35mm)