SMC Diode Solutions 60CNQ045SL
60CNQ045SL
Part No.:
60CNQ045SL
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
PRM3-SL
Datasheet:
ShinYua60CNQ045SL.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 30A PRM3-SL
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
45 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
30A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
640 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
5 mA @ 45 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C