Ohmite 610FPR036E
610FPR036E
Part No.:
610FPR036E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua610FPR036E.pdf
Description:
RES 0.036 OHM 1% 1W RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
60
ProductStatus:
Active
Resistance:
36 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Size/Dimension:
Radial Lead
Height-Seated(Max):
1.100 L x 0.200 W (27.94mm x 5.08mm)
NumberofTerminations:
0.215 (5.46mm)