SMC Diode Solutions 69CNQ135
69CNQ135
Part No.:
69CNQ135
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
PRM3
Datasheet:
ShinYua69CNQ135.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 135V 30A PRM3
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
135 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
30A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
870 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1.5 mA @ 135 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 175°C