Qualtek 723A-20/63
723A-20/63
Part No.:
723A-20/63
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Package:
Datasheet:
ShinYua723A-20/63.pdf
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Packaging:
Bulk
Series:
723A
ProductStatus:
Obsolete
ConnectorStyle:
IEC 320-C14
ConnectorType:
Receptacle, Male Blades - Module
CurrentRating-ApplianceInlet:
10A
VoltageRating-ApplianceInlet:
250VAC
NumberofPositions:
3
FilterType:
Unfiltered - Commercial
CurrentRating-Filter:
SwitchFeatures:
CurrentRating-CircuitBreaker:
AccomodatesaFuse:
Yes (Fuse Not Included)
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Termination:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Features:
FuseHolderDrawer:
Fuse Holder, Twin Fused
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
PanelThickness:
0.079 (2.00mm)
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
IngressProtection:
Category:
Datasheet:
ShinYua723A-20/63.pdf