Qualtek 723A-30/28
723A-30/28
Part No.:
723A-30/28
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Package:
Datasheet:
ShinYua723A-30/28.pdf
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Packaging:
Bulk
Series:
723A
ProductStatus:
Obsolete
ConnectorStyle:
IEC 320-C14
ConnectorType:
Receptacle, Male Blades - Module
CurrentRating-ApplianceInlet:
10A
VoltageRating-ApplianceInlet:
250VAC
NumberofPositions:
3
FilterType:
Unfiltered - Commercial
CurrentRating-Filter:
SwitchFeatures:
CurrentRating-CircuitBreaker:
AccomodatesaFuse:
Yes (Fuse Not Included)
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Termination:
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Features:
FuseHolderDrawer:
Fuse Holder, Twin Fused
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
PanelThickness:
0.118 (3.00mm)
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
IngressProtection:
Category:
Datasheet:
ShinYua723A-30/28.pdf
1. How to order 723A-30/28 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 723A-30/28 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 723A-30/28?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 723A-30/28.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 723A-30/28 pin diagram, 723A-30/28 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 723A-10/28 723A-15/28 723A-20/28 723A-30/28 723A-10/48
Part Number 723A-10/28 723A-15/28 723A-20/28 723A-30/28 723A-10/48
Manufacturer Qualtek Qualtek Qualtek Qualtek Qualtek
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 723A 723A 723A 723A 723A
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
ConnectorStyle IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14
CurrentRating-ApplianceInlet 10A 10A 10A 10A 10A
VoltageRating-ApplianceInlet 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC
NumberofPositions 3 3 3 3 3
CurrentRating-Filter - - - - -
SwitchFeatures - - - - -
Termination Quick Connect - 0.110 (2.8mm) Quick Connect - 0.110 (2.8mm) Quick Connect - 0.110 (2.8mm) Quick Connect - 0.110 (2.8mm) Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Features - - - - -
PanelCutoutDimensions Rectangular - 27.30mm x 31.12mm Rectangular - 27.30mm x 31.12mm Rectangular - 27.30mm x 31.12mm Rectangular - 27.30mm x 31.12mm Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
PanelThickness 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm)