CTS Resistor Products 73E3R050J
73E3R050J
Part No.:
73E3R050J
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYua73E3R050J.pdf
Description:
RES 0.05 OHM 5% 1/4W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
73Ex
ProductStatus:
Active
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)
NumberofTerminations:
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet:
ShinYua73E3R050J.pdf
1. How to order 73E3R050J on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 73E3R050J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 73E3R050J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 73E3R050J.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 73E3R050J pin diagram, 73E3R050J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 73E3R050J 73E3R051J 73E3R056J 73E3R062J 73E3R068J
Part Number 73E3R050J 73E3R051J 73E3R056J 73E3R062J 73E3R068J
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series 73Ex 73Ex 73Ex 73Ex 73Ex
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 50 mOhms 50 mOhms 50 mOhms 50 mOhms 50 mOhms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
Features Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense
TemperatureCoefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm) 0.026 (0.65mm)