CTS Resistor Products 73E3R056F
73E3R056F
Part No.:
73E3R056F
Datasheet:
ShinYua73E3R056F.pdf
Description:
RES 0.056 OHM 1% 1/4W 0805
Resistance:
56 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)