CTS Resistor Products 73E4R051F
73E4R051F
Part No.:
73E4R051F
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYua73E4R051F.pdf
Description:
RES 0.051 OHM 1% 1/2W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
73Ex
ProductStatus:
Active
Resistance:
51 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)