CTS Resistor Products 73M1AR0025F
73M1AR0025F
Part No.:
73M1AR0025F
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYua73M1AR0025F.pdf
Description:
RES 0.0025 OHM 1% 1W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
73M1A
ProductStatus:
Active
Resistance:
2.5 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.035 (0.90mm)
NumberofTerminations:
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet:
ShinYua73M1AR0025F.pdf
1. How to order 73M1AR0025F on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 73M1AR0025F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 73M1AR0025F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 73M1AR0025F.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 73M1AR0015F 73M1AR001F 73M1AR0025F 73M1AR002F 73M1AR003F
Part Number 73M1AR0015F 73M1AR001F 73M1AR0025F 73M1AR002F 73M1AR003F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series 73M1A 73M1A 73M1A 73M1A 73M1A
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 2.5 mOhms 2.5 mOhms 2.5 mOhms 2.5 mOhms 2.5 mOhms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 1W 1W 1W 1W 1W
Composition Metal Film Metal Film Metal Film Metal Film Metal Film
Features Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense
TemperatureCoefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm) 0.035 (0.90mm)