CTS Resistor Products 73M1R006F
73M1R006F
Part No.:
73M1R006F
Package:
2512 J-Lead
Datasheet:
ShinYua73M1R006F.pdf
Description:
RES 0.006 OHM 1% 1W 2512
  • Related Categories
Package/Case:
2512 J-Lead
Series:
73M1
Resistance:
6 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
1W
Composition:
Thick Film
TemperatureCoefficient:
±180ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 180°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.244 L x 0.122 W (6.20mm x 3.10mm)
Height-Seated(Max):
0.047 (1.20mm)
NumberofTerminations:
Datasheet:
ShinYua73M1R006F.pdf
1. How to order 73M1R006F on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 73M1R006F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 73M1R006F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 73M1R006F.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 73M1R006F pin diagram, 73M1R006F datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 73M1R010F 73M1R100F 73M1R005F 73M1R006F 73M1R007F
Part Number 73M1R010F 73M1R100F 73M1R005F 73M1R006F 73M1R007F
Package/Case 2512 J-Lead 2512 J-Lead 2512 J-Lead 2512 J-Lead 2512 J-Lead
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series 73M1 73M1 73M1 73M1 73M1
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 6 mOhms 6 mOhms 6 mOhms 6 mOhms 6 mOhms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 1W 1W 1W 1W 1W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
Features Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense
TemperatureCoefficient ±180ppm/°C ±180ppm/°C ±180ppm/°C ±180ppm/°C ±180ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 180°C -55°C ~ 180°C -55°C ~ 180°C -55°C ~ 180°C -55°C ~ 180°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.244 L x 0.122 W (6.20mm x 3.10mm) 0.244 L x 0.122 W (6.20mm x 3.10mm) 0.244 L x 0.122 W (6.20mm x 3.10mm) 0.244 L x 0.122 W (6.20mm x 3.10mm) 0.244 L x 0.122 W (6.20mm x 3.10mm)
Height-Seated(Max) 0.047 (1.20mm) 0.047 (1.20mm) 0.047 (1.20mm) 0.047 (1.20mm) 0.047 (1.20mm)