CTS Resistor Products 73WE4R008J
73WE4R008J
Part No.:
73WE4R008J
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet:
ShinYua73WE4R008J.pdf
Description:
RES 0.008 OHM 5% 3/4W 1206 WIDE
  • Related Categories
Package/Case:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
73WEx
ProductStatus:
Active
Resistance:
8 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)
NumberofTerminations:
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet:
ShinYua73WE4R008J.pdf
1. How to order 73WE4R008J on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 73WE4R008J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 73WE4R008J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 73WE4R008J.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 73WE4R008J pin diagram, 73WE4R008J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 73WE4R005J 73WE4R006J 73WE4R007J 73WE4R008J 73WE4R009J
Part Number 73WE4R005J 73WE4R006J 73WE4R007J 73WE4R008J 73WE4R009J
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series 73WEx 73WEx 73WEx 73WEx 73WEx
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 8 mOhms 8 mOhms 8 mOhms 8 mOhms 8 mOhms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
Features Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense
TemperatureCoefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm) 0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm) 0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm) 0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm) 0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm)