Texas Instruments 74AC11240DWR
74AC11240DWR
Part No.:
74AC11240DWR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
ShinYua74AC11240DWR.pdf
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 24SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Bulk
Series:
74AC
ProductStatus:
Obsolete
LogicType:
Buffer, Inverting
NumberofElements:
2
NumberofBitsperElement:
4
InputType:
OutputType:
3-State
Current-OutputHighLow:
24mA, 24mA
Voltage-Supply:
3V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)