onsemi 74F269SC
74F269SC
Part No.:
74F269SC
Manufacturer:
onsemi
Category:
Logic - Counters, Dividers
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
ShinYua74F269SC.pdf
Description:
IC COUNTER BIN BIDIR 24-SOIC W
Packaging:
Tube
Series:
74F
ProductStatus:
Obsolete
LogicType:
Binary Counter
Direction:
Up, Down
NumberofElements:
1
NumberofBitsperElement:
8
Reset:
Timing:
CountRate:
100 MHz
TriggerType:
Positive Edge
Voltage-Supply:
4.5 V ~ 5.5 V
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C