Knowles Novacap 7565B472K103LE
7565B472K103LE
Part No.:
7565B472K103LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua7565B472K103LE.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 10KV X7R RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
10000V (10kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.900 L x 0.402 W (22.86mm x 10.20mm)
Height-Seated(Max):
0.975 (24.76mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.780 (19.80mm)