SMC Diode Solutions 80CNQ045SM
80CNQ045SM
Part No.:
80CNQ045SM
Package:
PRM2-SM
Datasheet:
ShinYua80CNQ045SM.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 40A PRM2-SM
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
45 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
40A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
660 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
5 mA @ 45 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C