3M 81M-156-P-A
81M-156-P-A
Part No.:
81M-156-P-A
Manufacturer:
3M
Category:
Terminals - Barrel, Bullet Connectors
Package:
Datasheet:
81M-156-P-A.pdf
Description:
CONN TERM PIN 18-22AWG CRIMP
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Color:
Red
Features:
Butted Seam
Insulation:
Non-Mating End Insulated
Wire Gauge:
18-22 AWG
Part Status:
Active
Termination:
Crimp
Terminal Type:
Male, Pin (Plug)
Contact Finish:
Length - Barrel:
0.190" (4.83mm)
Contact Material:
Length - Overall:
0.850" (21.59mm)
Diameter - Barrel:
0.156" (3.96mm)
Category:
Datasheet:
ShinYua81M-156-P-A.pdf
1. How to order 81M-156-P-A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 81M-156-P-A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 81M-156-P-A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 81M-156-P-A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 82M-180-A 82M-156-A 81M-156-P-A 81M-180-P-A 82M-156-P-A
Part Number 82M-180-A 82M-156-A 81M-156-P-A 81M-180-P-A 82M-156-P-A
Manufacturer 3M 3M 3M 3M 3M
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Color Red Red Red Red Red
Features Butted Seam Butted Seam Butted Seam Butted Seam Butted Seam
Wire Gauge 18-22 AWG 18-22 AWG 18-22 AWG 18-22 AWG 18-22 AWG
Part Status Active Active Active Active Active
Termination Crimp Crimp Crimp Crimp Crimp
Terminal Type Male, Pin (Plug) Male, Pin (Plug) Male, Pin (Plug) Male, Pin (Plug) Male, Pin (Plug)
Contact Finish - - - - -
Length - Barrel 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm)
Contact Material - - - - -
Length - Overall 0.850" (21.59mm) 0.850" (21.59mm) 0.850" (21.59mm) 0.850" (21.59mm) 0.850" (21.59mm)
Diameter - Barrel 0.156" (3.96mm) 0.156" (3.96mm) 0.156" (3.96mm) 0.156" (3.96mm) 0.156" (3.96mm)