3M 82M-156-NB-A
82M-156-NB-A
Part No.:
82M-156-NB-A
Manufacturer:
3M
Category:
Terminals - Barrel, Bullet Connectors
Package:
Datasheet:
82M-156-NB-A.pdf
Description:
CONN TERM PIN 14-16AWG CRIMP
Packaging:
Bulk
Series:
Highland™
RoHS:
RoHS
Color:
Blue
Features:
Insulation:
Non-Mating End Insulated
Wire Gauge:
14-16 AWG
Part Status:
Active
Termination:
Crimp
Terminal Type:
Male, Pin (Plug)
Contact Finish:
Tin
Length - Barrel:
0.190" (4.83mm)
Contact Material:
Brass
Length - Overall:
0.870" (22.10mm)
Diameter - Barrel:
0.156" (3.96mm)
Category:
Datasheet:
ShinYua82M-156-NB-A.pdf
1. How to order 82M-156-NB-A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 82M-156-NB-A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 82M-156-NB-A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 82M-156-NB-A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 82M-156-NB-A 94839 94843 94842 94844-A
Part Number 82M-156-NB-A 94839 94843 94842 94844-A
Manufacturer 3M 3M 3M 3M 3M
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Highland™ Highland™ Highland™ Highland™ Highland™
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Color Blue Blue Blue Blue Blue
Features - - - - -
Wire Gauge 14-16 AWG 14-16 AWG 14-16 AWG 14-16 AWG 14-16 AWG
Part Status Active Active Active Active Active
Termination Crimp Crimp Crimp Crimp Crimp
Terminal Type Male, Pin (Plug) Male, Pin (Plug) Male, Pin (Plug) Male, Pin (Plug) Male, Pin (Plug)
Contact Finish Tin Tin Tin Tin Tin
Length - Barrel 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm) 0.190" (4.83mm)
Contact Material Brass Brass Brass Brass Brass
Length - Overall 0.870" (22.10mm) 0.870" (22.10mm) 0.870" (22.10mm) 0.870" (22.10mm) 0.870" (22.10mm)
Diameter - Barrel 0.156" (3.96mm) 0.156" (3.96mm) 0.156" (3.96mm) 0.156" (3.96mm) 0.156" (3.96mm)